Konkretisering av læreplanen i mat og helse

Å analysere læreplanene gir viktig kompetanse om læreplanene, og det forventes at det skjer lokalt. Mat og helse er et lite fag, og det er ofte få å samarbeide med. Mange medlemmer i Mat og helse i skolen har derfor bedt om hjelp.

Sommeren 2020 brukte Mat og helse i skolen sin Facebookgruppe for medlemmer til å samle inn forslag til konkretisering av kompetansemålene i mat og helse. Det har tatt lang tid før dokumentet endelig fikk sin plass på nettsiden. Styret håper likevel at dere finner noe nyttig i de vedlagte dokumentene.

Det understrekes at det som presenteres her ikke må betraktes som en komplett analyse, det vil garantert finnes flere læringsmål og absolutt flere ideer til faglig innhold/løsninger. Vi håper likevel at dette kan være til støtte for våre medlemmer både når det skal lages en årsplan eller ved vurdering av elevenes kompetanse underveis.

Læreplanene beskriver kompetansen elevene skal tilegne seg i fagene. Kompetanse består av kunnskaper og ferdigheter i kombinasjon. Elevene skal kunne bruke kompetansen sin også utenfor skolen, i livet de lever nå og i en framtid vi ikke kjenner. Når elevene lærer noe så godt at de forstår sammenhenger og kan bruke det de har lært i nye situasjoner, kaller vi det dybdelæring. 

Læreplanene har handlingsrom slik at dere kan tilpasse opplæringen til alle elever på alle trinn. Det er fordi elever, lokalsamfunn og skoler er forskjellige og samfunnet endrer seg hele tiden. Involver elevene for å finne innhold, arbeidsmåter, læringsressurser, arenaer, aktiviteter og vurderingformer som er relevant og som bidrar til læring.

Konkretisering av læreplanen i mat og helse etter 4.trinn

Arbeid med kompetansemålene skal skje på den enkelte skole i et tolkingsfellesskap. For å bidra i dette arbeidet samlet Mat og helse i skolen i 2020 inspill fra medlemmer til konkretisering av kompetansemålene.

Konkretisering av læreplanen i mat og helse etter 7.trinn

Arbeid med kompetansemålene bør skje på den enkelte skole i et tolkingsfellesskap. For å bidra til dette arbeidet samlet Mat og helse i skolen i 2020 innspill fra medlemmer til konkretisering av kompetansemålene i læreplanen.

Konkretisering av læreplanen i mat og helse etter 10.trinn

Arbeid med kompetansemålene bør skje på den enkelte skole i et tolkingsfellesskap. For å bidra til dette arbeidet samlet Mat og helse i skolen i 2020 innspill fra medlemmer til konkretisering av kompetansemålene i læreplanen.

Årsplan

En årsplan fungerer som et styringsverktøy som viser mål, innhold og aktiviteter. Årsplanen vil kape struktur, forutsigbarhet og helhet i arbeidet gjennom et helt år.

Sist redigert: 27. februar 2026