



Det er Camilla Sandvik, Eli Kristin Aadland, Anne S.Ask og Merete Hagen Helland som har skrevet artikkelen, som er på engelsk.
I sammendraget går det fram at hensikten med denne studien var å undersøke rektorers kunnskap om og oppfatninger av skolefaget Mat og helse, og hvordan de prioriterer det i 1.–4. trinn. For å få innsikt i rektorers kunnskap, oppfatninger og prioriteringer ble det gjennomført semistrukturerte intervjuer med rektorer fra åtte skoler i fire hovedregioner i Norge. Dataene ble analysert ved hjelp av konvensjonell innholdsanalyse.
Resultatene viste at de fleste rektorer så få utfordringer knyttet til å undervise i mat og helse på yngre barnetrinn. De så ut til å ha liten interesse for mat og helse og ga klasselærerne mye frihet til å utforme, planlegge og gjennomføre undervisningen. Den opplevde betydningen av mat og helse i 1.–4. trinn varierte basert på rektorenes egen interesse, kompetanse og verdier. Dette kan føre til uønsket variasjon i kvalitet og antall timer i mat og helse i 1.–4. trinn og bør følges opp av tydeligere retningslinjer og forventninger fra nasjonale utdanningsmyndigheter.
Les artikkelen:

